Евакуація почалась! Путін віддав наказ: прямо з Кремля. У РФ таки наважились – рішення готове!

Російський міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив, що після рішень європейських країн і США, РФ теж подумує порадити неосновному персоналу дипмісії на якийсь час покинути Україну. Його слова цитують росЗМІ.

“Росія не хоче нікому погрожувати, погрожують їй, – заявив Лавров. – МЗС РФ радить неосновному персоналу дипмісії РФ в Україні на якийсь час покинути країну”.

За словами міністра, це пов’язано з відповідними рішеннями країн Заходу.

“Ми вже задумалися самі, можливо саме англосакси щось готують, якщо вони евакуюють своїх співробітників з України. Ми теж подивилися на їхні дії, і, напевно, теж порадимо неосновному персоналу наших дипломатичних установ на якийсь час поїхати додому”, – сказав Лавров.

Нагадаємо, 24 січня про вивезення сімей дипломатів з Києва повідомили США, Німеччина та Австрія, а також Велика Британія.

Зокрема, Держдепартамент США наказав сім’ям своїх дипломатів у столиці України Києві покинути країну “у зв’язку з загрозою російських військових дій, що зберігається”. Тепер Австралія веде переговори про нові заходи щодо надання допомоги уряду України у захисті від хвилі кібератак, тоді як Росія зібрала приблизно 127 тисяч військовослужбовців на кордоні країни. На тлі побоювань Австралія закликала своїх громадян виїхати з України якнайшвидше, пише The Sydney Morning Herald.

Міністр закордонних справ Австралії Маріз Пейн попросила вищих посадових осіб служби безпеки обговорити допомогу з їхніми українськими колегами, що є важливим кроком для посилення австралійської підтримки України з посланням Росії щодо “деескалації” напруженості.

Австралія почала відправляти членів сімей австралійських дипломатів із Києва.

“Консульські послуги та наші можливості з надання консульської допомоги австралійцям можуть бути обмежені у зв’язку з місцевими обставинами“, – заявив уряд.

МЗС Німеччини ухвалило рішення дозволити родичам співробітників диппредставництв в Україні покинути країну у разі, якщо вони цього хочуть, повідомив офіційний представник міністерства Крістофер Бургер.

“Членам сім’ї співробітників німецьких закордонних представництв в Україні, а також членам сімей співробітникам німецьких організацій в Україні, наприклад, інституту Ґете чи DAAD, вирішено дати можливість добровільного виїзду“, – сказав Бургер у понеділок журналістам.

За його словами, якщо родичі дипломата хочуть виїхати з країни, то МЗС Німеччини сплатить за квитки. Скільки людей можуть скористатися цією можливістю, Бургер не повідомив.

Водночас Європейський Союз, ОБСЄ, Рада Європи, ООН, НАТО та представництва інших міжнародних і регіональних організацій поінформували МЗС про відсутність таких планів через брак причин.

Ще на початку січня демонстративно вивезла своїх дипломатів із України Росія. Щоправда, згодом усі вони повернулись на місця роботи в посольство та консульства в Україні.

Тоді ж напередодні переговорів Росії із НАТО та США щодо скупчення російських військ поблизу кордонів України із посольства РФ в Києві почали вивозити сім’ї дипломатів.

Переважно діти та дружини російських дипломатів — сіли в автобуси й вирушили до Москви. Впродовж кількох наступних днів із Києва та консульства у Львові виїхали ще близько 30 осіб. Дипломатам двох інших консульств Росії (у Харкові та Одесі) сказали підготуватися до виїзду з України.

Евакуація посольства та консульств може бути як суто пропагандистським кроком для залякування, так і частковою підготовкою до російського вторгнення в Україну.

Варто зазначити, що особливої пікантності ситуації на кордоні додає факт того, що у Білорусі 10 лютого розпочалися спільні з Росією військові навчання «Союзна рішучість-2022». Під час десятиденних маневрів збройні сили двох країн відпрацюють завдання щодо відбиття гіпотетичної агресії країн Заходу та України проти Білорусі та Росії, а також щодо протидії тероризму та захисту інтересів Союзної держави, повідомило Міноборони Росії.

Проведення навчань було схвалено президентом Росії Володимиром Путіним та Олександром Лукашенком ще у грудні.

Кількість військовослужбовців та одиниць техніки, що беруть участь у навчаннях, не називалася. Відомо, що Росія відправила до Білорусі дивізіони зенітно-ракетних комплексів С-400, зенітний ракетно-гарматний дивізіон «Панцир-С», багатоцільові винищувачі Су-35С та штурмовики Су-25СМ.

Масштабне перекидання в країну російських військ та техніки під приводом навчань викликало занепокоєння країн Заходу та України.